Cestovanie po Londýne

• 15. 08. 2010 • Európa, Londýn, Rady a návody

Pin It


Po tom, čo sme sa dostali lietadlom do Londýna sa potrebujeme premiestniť z letiska do centra mesta. Londýn má 5 letísk, najvzdialenejšie sú Luton a Stansted, práve tam lieta spoločnosť Ryanair.

Ak vám ide o cenu, určite nejlepšou možnosťou je sa dopraviť autobusom. Taxíkom by to vyšlo pekne draho, asi 70-80 libier a vlakom to tiež nie je najlacnejšie. Našťastie existujú lacní dopravcovia a najvýhodnejší z nich je Teravision. Za lístok aj so spiatočnou cestou zo Stanstedu do centra Londýna dáte 14 libier. V prípade letiska Luton je to 16 libier. Ak viete presný dátum vašej spiatočnej cesty, dobre urobíte ak si zakúpite Return ticket, ušetríte tak peniaze, ktoré môžete potom minúť na suveníry :). Cesta trvá približne hodinu a štvrť, s pravými londýnskymi zápchami aj 2 hodiny.

OK, dostali sme sa do Londýna a teraz ako po ňom cestovať čo najlacnejšie? Sú dve najpoužívanejšie metódy. Buď si zakúpite Oyster card fungujúce na princípe Pay as you go s výraznými zľavami alebo Travelcard platnú na určitý počet dní. Ja osobne preferujem Oyster card. Stojí 2 libry a kupíte ju alebo dobijete na ktorejkoľvek stanici metra. Touto kartou sa môžete dopraviť autobusom (od £1,20), metrom (od £1,80), loďou, DLR, .. atď. Ceny závisia hlavne od vzdialenosti (či cestujete do/z pásiem) a času (ráno a poobede je to drahšie). Kompletný cenník pre metro nájdete tu, pre lodnú dopravu tu, DLR je len o niečo drahšie ako metro, autobusom je to za £1,20, bez Oyster karty £2.

[smartads]

Myslíte si, že DLR alebo loď nevyužijete? Možno sa mýlite, pretože tento typ dopravy vás zavezie do Greenwichu. Metro tam nejazdí a autobusom to trvá vyše hodinu. Určite sa oplatí cesta loďou po Temži, alebo DLRkom pomedzi mrakodrapy na ostrovčeku Canary Wharf, vždy je sa načo pozerať.

Používanie Oyster karty je veľmi jednoduché. Pri každom vstupe do metra, autobusu alebo DLR sú žlté snímače, na ktoré stačí priložiť kartu (viď obrázok).

Sieť metra pozostáva z 11 farebne odlíšených trás. Je to veľmi obľúbený a rýchly spôsob cestovania. Vyznať sa v metre je jednoduché. Systém je rovnaký ako v iných veľkomestách, jednoducho prestupíte tam kde sa križujú dve alebo viac trás. Práve londýnske metro je veľmi kvalitne pooznačované a vďaka mapám dostupným na každej stanici sa nemôžete stratiť.

Nie je nič neobvyklé, ak metro vôbec nefunguje. Buď je to kvôli oprave, výpadku alebo poruche. Nemusíte mať z ničoho obavy. Ak sa niečo také udeje, pri každej uzavretej stanici stoja minimálne dvaja ľudia, ktorých sa môžete opýtať na narýchlejšiu cestu do vášho cieľa. Zväčša majú na sebe oranžové vesty a nie je ich môžné prehliadnúť.

Systém autobusov je trocha odlišný od nášho slovenského. Linky nejazdia v určitých časoch, ale každé určité časové rozmedzie. Vodič zastavuje iba na vaše znamenie, ktoré mu dáte stlačením tlačítka (najdete ho pri každom sedadle). Často sa tak stáva, že uvidíte niekoľko za sebou idúcich autobusov s rovnakým číslom. Určite si nenechajte újsť cestu znamym Double Deckerom, je to jeden zo symbolov Londýna.

Doprava je jeden veľký chaos, v ktorom je ale ľahké vynájsť sa. Veľa šťastia :).

1 Komentár

  1. Slovak says:

    Cestovanie vo veľkomeste nemusí byť frustrujúce pokiaľ je doprava dobre organizovaná. V prípade Londína je to v poriadku. Tak tiež je dobre že je možností dopravy na výber. Zľavy sú fajn. Slovenské mestá sa musia ešte pár rokov budovať aby sme cestovali bez emócií.

Pridaj komentár