Londýn: Behanie a McDonaldy

• 22. 08. 2010 • Európa, Londýn, Reálie

Pin It


Pamätám si na svoje prvé ráno v Londýne. Zobudil som sa v slnkom zaliatom meste. Šiel som si kúpiť pečivo do najbližšieho Tesco Express a sadol si do Hyde Parku. Ihneď ma zarazila jedna vec. Na rozdiel od nás, Angličania majú vo zvyku pravidelne behať. Vo svete je to dnes in a pre nich sa to stalo každodenným rituálom. Jasné, aj u nás môžme vidieť niekoľko pobehujúcich ľudí (na ktorých iní pozerajú niekedy s neporozumením), ale v Londýne ich nájdete doslova tisícky. Sú na každom kroku, v meste, pri najväčších pamiatkach a najmä v parkoch. Nezastaví ich ani sychravé alebo chladné počasie. Keď mi chodíme oblečený vo vetrovkách a aj napriek tomu mrzneme, oni si pobehujú v krátkych tričkách a kraťasoch. Najviac bežcov stretneme ráno, ale ani nočné hodiny nie sú výnimkou. Ľudí, ktorí chodievajú behať je naozaj nauveritelné množstvo a stále sa k nim pridávajú ďalší. Ich postoj k životnému štýlu sa za posledné roky zmenil. Niektorí jedia výlučne iba bio potraviny a celkovo sa starajú viac o svoje zdravie.

[smartads]

Na druhej strane sú Londýnčania, ktorým je to asi jedno, možno nemajú peniaze na drahé potraviny a možno sú priveľmi lenivý behať. Angličania majú odlišný denný režim od zvyšku Európy. Ráno sa to začína tučnými anglickými raňajkami: klobása, toast, fazuľa, slanina, paradajka, syr, vajíčko, čaj. Tak idú do práce a po ceste sa ešte zastavia na kávu v Starbucks, na obed jedia len veľmi málo, poobede čaj a večer uprednostnia reštauráciu alebo fastfood. Doma nevaria takmer vôbec a často tak vídať preplnené McDonaldy alebo iné podobné podniky. Je úplne bežné, že do fastfoodov chodia celé rodiny aj niekoľko krát do týždňa. Je to pre nich pohodlný a hlavne lacný spôsob stravovania.

1 Komentár

  1. […] Park Hyde Park je najväčší park v Londýne. Domáci tam chodia zabehať si, oddýchnuť alebo naraňajkovať sa. Zaujímvé miesto je Speaker’s Corner. Je to […]

Pridaj komentár