Čo navštíviť v Londýne

• 17. 09. 2010 • Európa, Londýn

Pin It


Pamiatky, budovy, historické zaujímavosti, parky, múzea atrakcie a všetko, čo sa oplatí navštíviť v Londýne.

Pre lepšiu orientáciu všetko, čo popíšem nižšie, môžete nájsť na tejto mape.

Zväčšiť | Stiahnúť súbor pre Google Earth

Westminsterské opátstvo, budova parlamentu a Big Ben
Kedykoľvek idete do Londýna, toto by ste obísť nikdy nemali. Sú to asi najznámejšie pamiatky, ktoré môžete navštíviť. Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey) je najkrajší kostol v tomto meste. Využíval sa na korunovácie a slúži ako miesto pre hrobky kráľovského rodu, významných štátnikov a britských umelcov (Dickens, Newton, Darwin a mnohých ďalších). Budova parlamentu alebo aj House of Parliament je postavená v novogotickom štýle a slúži ako snemovňa. Je prepojená so slávnym Big Benom, ktorého zvon váži 13 ton, je najväčším symbolom Londýna a je si ho možno prezrieť kedykoľvek a zadarmo.

Westminster AbbeyBig Ben
House of Parliament

Buckinghamský palác
K palácu sa dostanete po rozľahlej ulici Mall, popri St. James a Green Park-u. Ak budete mať šťastie a kráľovna bude práve vo vnútri (zistite to podľa kráľovskej štandardy, vlajúcej nad palácom), nenechajte si újsť výmenu stráži o 11:30.
Buckingham Palace

Piccadilly Circus
Táto úzka križovatka asi 6-tich ciest je známa húfami ľudí, prechádzajúcich z jednej strany na druhú, sochou Erosa a veľkých svetelných reklám. Neďaleko sú zábavno-obchodné strediská (odporúčam Trocadero), divadlá a mnoho iných centier.
Piccadilly Circus

Tower Bridge a London Tower
Ďalší veľký symbol Londýna je zdvíhací most Tower Bridge. Skúste si jeho návštevu naplánovať na večer, kedy je vysvietený a oveľa krajší. Hneď vedľa je pevnosť Tower of London, stará už 1000 rokov. Celý komplex je trocha vziadelenejší od centra. Ale aj tak odporúčam ísť tam dostať pešo popri rieke Temža, má to svoje čaro.
Tower BridgeTower of London

Swiss Re Tower
Swiss Tower alebo aj The Gherkin (uhorka) ako ju domáci volajú, je moderná a zaujímavá, špirálovitá, 180 metrov vysoká budova. Nie je možné ju prehliadnúť.
Swiss Tower

Millenium Bridge a St. Paul’s Cathedral
Katedrála sv. Paula je druhá najväčšia na svete (prvá je katedrála sv. Petra v Ríme). Stále v nej fungujú omše a je možné si ju za poplatok prezrieť aj z vnútra. Oceľový most Millenium Bridge slúži pre peších a spája katedrálu s Tate Modern.
Millenium Bridge a St. Paul's Cathedral

Hyde Park
Hyde Park je najväčší park v Londýne. Domáci tam chodia zabehať si, oddýchnuť alebo naraňajkovať sa. Zaujímvé miesto je Speaker’s Corner. Je to verejné priestranstvo v severovýchodnom rohu parku, neďaleko Marble Arch. Rečníci tu majú možnosť vyjadriť svoj názor na akúkoľvek tému, s výnimkou dvoch: kráľovskej rodiny a zvrhnutia britskej vlády. Okrem tohto, sú v meste veľa ďalších parkov, aspoň jeden z nich si nenechajte újsť.

Londýnske oko, akvárium a 4D predstavenie
London Eye je ďalším symbolom mesta. Je 135 metrov vysoké a pohybuje sa rýchlosťou 0,9 km/h. Na jazdu v ňom si počkajte na pekné slnečné počasie. Približná cena je 21 libier, ale odporúčam si kúpiť lístky 3 v jednom (alebo 4, 5 v jednom), ktoré sa ponúkajú pri každej londýnskej atrakcii. Ak si teda kúpite listky napríklad na Madame Tussaud’s, London Eye a London Aquarium, získate okrem zľavy aj bezplatný vstup na 4D predstavenie (4D experience). Je to asi 5 minútová prezentácia Londýna vo formáte 4D – niečo naozaj úchvatné! V Londýnskom akváriu môžete uvidieť asi všetko, čo žije v oceánoch a moriach, od morských koníkov po žraloky. Škoda tých detí, ktorých je tam naozaj neúrekom.
London EyeLondon EyeLondon Eye

Harrods
Jeden z najluxusnejších obchodných domov sveta. Prejdite sa okolo nábytku za milióny alebo najexotickejšieho jedla, aké ste v živote videli. Suvenírom je už taška, ktorú dostanete pri nákupe. Čo všetko ponúkajú a za akú cenu, nájdete na ich stránkach http://www.harrods.com.
Harrods

Downing Street
Downing Street je známy tým, že na tejto ulici žijú britský politici a aj samotný premiér (dom č. 10).

Kensington Palace
Kensingtonský palác so známou sochou Petra Pana a sedemmíľovým chodníkom na pamiatku Princeznej Diany sa nachádza západne od Hyde Parku.

Trafalgar a Leicester Square
Trafalgar Square je rozsiahlé námestie pripomínajúce bitku pri Trafalgare. V strede stojí Nelsonov stĺp, obklopený fontánami a štyrmi bronzovými sochami levov. Leicester Square má v strede park a v ňom sochy Williama Shakespeara, Charlieho Chaplina, Williama Hogartha (maliar) a Joshua Reynoldsa. Takmer všetky britské filmové premiéry sa odohrávajú v jednom zo štyroch hlavných kín na Leicester Square.
Leicester Square

Soho a China Town
Tieto dve oblasti sa nachádzajú medzi Piccadilly Circus a Oxford Street. Soho je známe množstvom klubov pre pánov a v China Town sú reštaurácie s čínskym jedlom, v ktorých zaplatíte pevnú sumu a jete, koľko vládzete.
China Town

Múzea
Tie najväčšie a najvýznamnejšie múzea sú bezplatné. Ak vás baví veda a história chďte do Natural History Museum alebo do Science Museum. Najvýznamnejšie múzeum je British Museum. Pozor však na veľké množstvo detí, ktoré tam všade behajú a sú hlučné. Ak by ste chceli vidieť slávne obrazy Botticelliho, Leonarda da Vinciho, Michalangela, Raphaela, Rembrandta, Moneta alebo Van Gogha navštívte Národnú galériu (National Gallery). Moneta, Picassa a Warholu je možné zhliadnúť v Tate Modern. Veľmi zaujímavé je Múzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, celoročne obmieňajú a obnovujú figuríny. Nájdete tam tie najvýznamnejšie osobnosti šoubiznisu, filmu, hudby, politiky a histórie, od Shreka až po Michaela Jacksona. A samozrejme s každou figurínou je možné sa odfotiť.
Madame Tussaud's

Kiná a divadlá
V Londýne je neuveritelné množstvo kín. Najznámejšie asi Odeon na Leicester Square (neďaleko Piccadilly Circus). Konajú sa tam svetové premiéry najväčších filmových počinov (napríklad Harry Potter). Kino je však rovnaké ako u nás. Odlišné sú divadelné predstavenia. Nachádza sa tam asi 40 väčších divadiel a každá hra je ako veľká šou. Ceny sú však vysoké, za najhoršie miesta zaplatíte aj 30 libier, bežná cena je 60-70 libier.

Nákupy na Oxford Street
V Londýne je veľmi obľúbené nakupovanie. Zoženiete tam značkové oblečenie alebo elektroniku za nižšiu cenu ako u nás. Najfrekventovanejšou ulicou s obchodmi, butikmi a veľkými nákupnými centrami sa považuje Oxford Street (modrá čiara na mape). Presvedčte sa sami, je to raj pre shopoholikov.

Greenwich a Docklands
Na návštevu Greenwich Parku, jedného z kráľovský parkov, si počkajte tak ako pri London Eye na pekné slnečné počasie. Dostať sa tam môžete metrom potom prestúpite na DLR (Docklands Light Railway), druhou (zaujímavejšou) možnosťou je námorná preprava. Počas jazdy môžete obdivovať Londýn, prejdete napríklad aj okolo slávneho HMS Belfast, ktorý teraz slúži ako múzeum. Vystúpite v Greenwich a pôjdete južne do parku (=kopec), stratiť sa nemôžete, všade sú totiž označenia a húfy ľudí, majúcich rovnaký cieľ ako vy. My sme sa však po ceste ešte zastavili na kebap a okrem toho, že nám chutilo :), bolo to oveľa lacnejšie ako v centre Londýna. Keď konečne vystúpite na samotný vrchol kopca, prejdite si Royal Observatory (mini múzeum) a postavte sa na nultý poludník, odfoťte sa s jednou nohou na západnej a s druhou na východnej časti pologule a bežte sa pokochať nádherným výhľadom na Canary Wharf. Táto časť sa mne osobne páči z celého Londýna najviac, je to moja srdcovka, proste krása. Dávajte si ešte pozor na čas, pretože observátorium a s ním nultý poludník zatvárajú o 18tej hodine. Po ceste späť sa vyberte DLRkom, pôjdete cez Docklands a uvidíte zblízka najvyššie mrakodrapy v Londýne. Keďže DLR jazdí nad zemou v niekoľko metrovej výške, niekedy je možné vidieť priamo do kancelárií.
Royal ObservatoryPrime MeridianVýhľad na Canary Wharf

Futbal
Do Londýna sa určite oplatí ísť na futbal. Viac som popísal v článku Na futbal do Londýna.

Londýnske trhy
Vďaka jedinečnej atmosfére môžete zažiť príjemné chvíle na londýnskych trhoch. Medzi najznámejšie patria Camden Market, Greenwich Market, Covent Garden, Apple a Jubilee Markets alebo Whitechapel Market.

London Dungeon, Zoo a Thorpe Park
V Thorpe Parku si môžete zvýšiť svoj adresnalín na asi 30 šialených dráhach. Neďaleko Regent’s Parku sa nachádza obrovská Londýnska Zoo. The London Dungeon je turistická atrakcia na Tooley Street. Pripomína rôzne udalosti z histórie z ktorých ide strach a hrôza. Všetko je určené hlavne pre deti a mladšiu generáciu.

V Londýne je toho naozaj veľa a všetko sa stihnúť určite nedá. Osobne odporúčam vidieť aspoň Big Ben s House of Parliament, Buckinghamský palác, Tower Bridge, Piccadilly Circus, Trocadero, Harrods, zviesť sa na London Eye, najesť sa v China Town, zájsť na futbal, pozrieť si divadelné predstavenie a národnú galériu, odpočinúť si v Hyde Parku a samozrejme navštíviť Greenwich. Snáď som vás aspoň trochu inšpiroval, veľa šťastia!

Počet komentárov: 5

 1. OKO says:

  Ďakujem vám za informácie veľmi mi to pomohlo :D

 2. Dagmar says:

  Výstižný, časovo nenáročný prehľad o zaujímavostiach Londýna, všetko čo odporúčate vidieť som tiež navštívila a dá sa to “stihnúť” počas 4-dňového pobytu. Pridala by som ešte návštevu niektorej z reštaurácii Gordona Ramsayho (kulinársky zážitok) a jazdu lanovkou Emirates ponad Temžu. Londýn je úžasný, ľudia milí, srdeční… Cítila som sa v ňom oveľa lepšie ako v Paríži. Odporúčam každému

 3. Tomáš says:

  Ahojte, ideme do Londýna an štyri dni. Aký najlacnejší spôsob premiestňovania v meste odporúčate? Okrem chôdze samozrejme. :)

 4. Tomizzi says:

  Ahoj, tak určite verejnou dopravou. Pozri sa na London Travelcard alebo Oyster card a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Platí pre metro (+DLR), autobusy aj lode ;)..

 5. mery says:

  dobry den ,chcela by som pripomenuť ,že aj na lanovku sa tam da isť a vystupiť pri o2 arene u poludnika

Pridaj komentár