Ako najlacnejšie cestovať lietadlom?

• 09. 08. 2010 • Európa, Rady a návody

Pin It


V dnešnom svete, kde ľudia často cestujú za prácou, zábavou či rodinou je typ dopravy a hlavne jeho cena veľmi dôležitá. Pre nás Slovákov nie je veľa možností, ale aj tak si myslím, že to čo nám ponúkajú, sa dá efektívne využiť. Prejdime si ponuky nízkonákladových leteckých spoločností do najvyhľadávanejších destinácií.

Prvou takouto spoločnosťou je EasyJet. Lieta z Budapešte, Krakowa, Viedne a Prahy.

Pre príklad, let z Budapešte do Paríža naplánovaný na október nás vyjde približne 95€. V cene je zahrnutá batožina (-22€ bez), letenka je spiatočná a pre jednu dospelú osobu. Samozrejme cena môže byť aj dvojnásobná, záleži to od dňa kedy chcete odchádzať a prichádzať. Veľkou výhodou je, že konečnú zastávku má na letisku Orly, je len približne 10 km od centra Paríža a doviesť sa tam môžete autobusom alebo vlakom.

EasyJet vás dopraví aj do Anglicka a Nemecka. cena za let do Londýna na letisko Gatwick je pri rovnakých podmienkach od 125€.

Ďalšou menšou výhodu je možnosť využitia tzv. zľavových kupónov. Kupóny sú platné len na určité obdobie, len na určité lety, len za určitých podmienok. Nečakajte vysoké sumy, väčšinou je to zľava 10-15€ za spiatočný lístok. Získať takéto kupóny môžete hľadaním na internete na rôzných fórach alebo špecializovaných stránkach, prijímaní noviniek na svoj e-mail alebo ich jednoducho dostanete pri vašich posledných letoch ako malý bonus.

Z Krakowa sa dostanete do Paríža a na Britské ostrovy vrátane Londýna od 95€. Z prahy je to podobné, pribudli mestá Lyon a Miláno, oproti Budapešti vás to vyjde o pár eur lacnejšie vďaka bližšej polohe k cieľovým destináciam. Z Viedne lieta iba do Londýna a to od 95€ s rovnakými podmienkami.
Nevýhodou može byť cesta zo Slovenska do niektorých spomínaných miest, výlet sa tak predraží aj o 40-80€. Záleží ako ďaleko vám treba cestovať.

[smartads]

Druhou nízkonákladovou spoločnosťou je Wizz Air. Lieta z celého Poľska (najbližšie z Katowic), z Budapešte a prahy.

cena najlacnejšej letenky z Katowic do Londýna je 80€, pre 1 dospelú osobu s 1 batožinou. To isté z prahy od 90€ a z Budapešte od 105€. Ak nepotrebujete batožinu, odčítajte si zo sumy 20€. Užitočná môže prísť ponuka odvozu z letiska do centra mesta-destinácie, keďže vieme, že nízkonákladovky lietajú do vzdialenejších letísk. Ušetria tak nemalý obnos, ktorý by inak dali za rôzne poplatky.

Ďalším len málo zaujímavým dopravcom môže byť Norwegian.no. Tento poskytovateľ vás zavezie kdekoľvek do Škandinávie. Lieta z Budapešte, Krakowa, prahy a Viedne. ceny sú naozaj zaujímavé, bohužial o cieľových destináciach sa to isté povedať nedá. Výhodné len pre pár nadšencov týchto krajín.

Ryanair.

Na začiatok spomeniem, že lieta z bratislavy a dostane vás na Britské ostrovy, do Brusselu, Štokholmu, španielských prímorských miest a Talianska. Výhodou pre Slovákov je, že za svojím lietadlom nemusia cestovať do okolitých krajín.

Do Paríža sa dostanete od 70€ (1 osoba + batožina). Priletíte na letisko Beauvais vzdialené dobrých 80 km od centra. Do Londýna je to od 80€ a dostenete sa na letisko Stansted, ktoré je najvzdielenejšie zo všetkých londýnskych letísk. Avšak cena do centra a späť je len 12 libier ak pôjdete autobusovou spoločnosťou Terravision.

Toto sú bežné ceny od spoločnosti Ryanair, ale niekedy môžete využiť super zľavy. Napríklad do Milána sa v januári 2011 dostanete za 4€! Do Londýna za 9€ a do Paríža za 8€! A tomu sa už hovorí lacné cestovanie. V druhom kroku vás Ryanair núti vybrať si krajinu trvalého pobytu (“Please select a country of residence”), avšak to môžete obísť vybratím z ponuky: “No Travel Insurance Required”. Znamená to, že nebudete mať poistenú batožinu, ale na druhej strane ušetríte 15,50€.

Z nízkonákladových leteckých spoločností u mňa vyhráva Ryanair. Hlavným dôvodom je, že lieta z bratislavy a ceny sú porovnatelné s ostatnými dopravcami, ba dokonca jedné z najlacnejších.

Do cien je vždy zahrnutá batožina a spiatočná letenka. Sumy sú len informatívne! Nezabúdajte, že čím skôr spravíte rezerváciu, tým máte väčšiu šancu na lacnejšiu letenku. Lety bookované týždeň dopredu sú spravidla aj 3-krát drahšie.

Počet komentárov: 2

  1. […] tom, čo sme sa dostali lietadlom do Londýna sa potrebujeme premiestniť z letiska do centra mesta. Londýn má 5 letísk, najvzdialenejšie sú […]

  2. […] Ryanair, alebo si môžete vybrať inú nízkonákladovku, viac som popísal v článku Ako najlacnejšie cestovať lietadlom. Na dopravu po meste postačí Oyster card a najesť sa môžete v McDonald-och. Lístky na zápas […]

Pridaj komentár