Múzeá a galérie v Londýne

• 17. 02. 2011 • Európa, Londýn

Pin It


Londýn je jedno z miest, ktoré sú známe okrem iného aj svojími slávnymi múzeami a galériami. Medzi najznámejšie londýnske patria British Museum, Natural History Museum, Science Museum, Victoria & Albert Museum, National Maritime Museum, Madame Tussaud’s, National Gallery a mnoho ďalších…

Mapa najvýznamnejších múzeí a galérií v londýne

Zväčšiť | Stiahnúť súbor pre Google Earth

[smartads]

British Museum
Web: britishmuseum.org
Otvaracia doba: denne od 10:00 do 17:30
Vstupné: £0
Toto najväčšie a jedno z najvýznamnejších múzeí sveta ponúka svojim návštevníkom široku škálu exemplárov. Tie nahodnotnejšie sú egyptské múmie, mramorové sochy a plastiky z aténskeho Partenónu, perzské artefakty, práce Albrechta Dürera, Rosettská doska, atď…. Samozrejmosťou je vstup zdarma. Najbližšia zastávka metra je Tottenham Court Road (300 m), zavedie vás tam Central Line (oranžová).

Natural History Museum
Web: nhm.ac.uk
Otvaracia doba: denne od 10:00 do 17:50
Vstupné: £0
Hneď po vstupe vás ohromí obrovská kostra dinosouara, nezľaknite sa :) a pokračujte ďalej. Ešte pri vstupe si zoberte od jednej zo slečien plán múzea a môžete začať s prehliadkou. Exempláre sú rozdelené do viacerých oddelení a na prejdenie celého múzea vám nemusí postačiť ani celý deň. Nájdete tam asi všetko, čo sa týka prírody a živočíchov. Njbližšia metro zastávka je South Kensington (Piccadilly, Circle, District line), po vystúpení z vlaku, nevychádzajte z podzemia ihneď von, ale nasledujte oznamy, ktoré vás privedú rovno pred múzeum.

Science Museum
Web: sciencemuseum.org.uk
Otvaracia doba: denne od 10:00 do 18:00
Vstupné: £0
Science Museum sa náchádza v bezprostrednej blízkosti Natural History Museum, takže sa tam dostanete rovnakým spôsobom. Výstava sa však líši tým, že táto je zameraná na vedu, výskum a techniku. Okrem iného sa tam nachádza kino IMAX a rôzne zábavné miestnosti, hlavne pre deti ale ani dospelí sa tam nudiť nebudu. Na ich strán ke si môžete pozrieť interaktívnu mapu múzea.

Victoria & Albert Museum
Web: vam.ac.uk
Otvaracia doba: denne od 10:00 do 17:45, v piatky až do 22:00
Vstupné: £0
Múzeum obsahuje približne 4 milióny exponátov a rovnako ako Science a Natural History sa do V&A dostanete zo zastávky metra South Kensington.

National Maritime Museum
web: nmm.ac.uk
Otvaracia doba: denne od 10:00 do 17:00
Vstupné: £0
Múzeum mimo centra Londýna v mestskej časti Greenwich. Ponúka prezentácie z astronómie, času, morí a loďstva, umenia, atď… Dostanete sa sem loďou (vystúpite na Greenwich Pier) alebo metrom s prestupom na DLR (napríklad na zastávke Bank, kde sa spolu stretávajú až 4 linky metra a DLR). Návštevu môžete spojiť s prechádzkou po nultom poludníku.

Madame Tussaud’s
Web: madametussauds.com/London
Otvaracia doba: denne od 09:30 do 17:30, víkendy, voľné dni a prázdniny od 09:00 do 18:00
Vstupné: dospelí £22.50 do £25.00, deti £12.50 do £21.00
V tomto svetoznámom múzeu voskových figurín sa môžete sfotiť s rôznymi osobnosťami politiky, filmu, hudby, športu, atď… Hlavne si nezabudnite fotoaparát a plne nabité baterky. Najbližšia metro zastávka je Baker Street.

National gallery
web: mnationalgallery.org.uk
Otvaracia doba: denne od 10:00 do 18:00, v piatky do 21:00
Vstupné: £0
Ak chcete vidieť slávne obrazy Botticelliho, Leonarda da Vinciho, Michalangela, Raphaela, Rembrandta, Moneta alebo Van Gogha určite si nenechajte újsť návštevu národnej galérie. Nachádza sa pred Trafalgárskym námestím a najbližšia metro zastávka je Charing Cross (Northern a Bakerloo line, 250m).

Deň, kedy navštívite múzeum, si vyberte podľa počasia, čím sychravejšie, tým lepšie. Dávam však do pozornosti, že práve v takých dňoch sú najväčšie návaly a niekedy si v rade pred vstupom postojíte nejakú tu polhodinku. Keďže samotné prezeranie môže byť pre niekoho vyčerpávajúce, všade samozrejme môžete nájsť rôzne obchody, reštaurácie a iné miesta, kde si môžete oddýchnuť a nabrať nové sily. V Londýne sa nachádza ešte mnoho ďalších zaujímavých múzeí a galérií, niektoré sú tiež zdarma a za niektoré si treba priplatiť, avšak je zaručené, že po návšteve aspoň jedného z nich, budete vždy o niečo múdrejší.

Počet komentárov: 2

  1. Tommas says:

    je tam z coho vyberat evidentne :)

Pridaj komentár